Pienen Linnun makrotex-haaste tälle viikolle on ääni. Voit osallistua tähän haasteeseen tavallisillä tai makrokuvilla. Pimeällä ja hämärissä luonnon äänet saattavat säikäyttää lenkkeilijän.
TERVETULOA BLOGIINI
Kiva, kun kävit. Kommentit ilahduttavat minua aina. Kiitos, kun kommentoit.
Translate
AIHEITA:
- Matkailu (235)
- puutarha (142)
- MakroTex challenge (141)
- Uudet värikollaasit (132)
- Krapu (56)
- Omavaraistelua (31)
I like the white berries in your shot! :)
VastaaPoistaThank you :) We call that bush a snowball-bush!
PoistaMielenkiintoinen postaus. Olikohan tuo linnun ääni?
VastaaPoistaKiitos Marja <3 Me olemme yrittäneet jäljittää ääntä, jonka äänitin puhelimella eräänä aamuna.
PoistaIhmiset ovat ehdottaneet sitä rekan peruutusääneksi, hiiripöllön ääneksi, punatulkun ääneksi, pilliksi jne. Itse luulin että joku kissoistamme oli pyydystänyt linnun tai pienen jyrsijän. Äänen arvoitus ei ole selvinnyt.
Minä olen aina ollut huono tunnistamaan lintujen ääniä, luulen sen sellaisen kuitenkin olevan....
VastaaPoistaPakko tunnusta, ettemme tiedä, minkä ääni tuo oli, jonka äänitin yhtenä aamuna. Punatulkuksi ja pöllöksikin sitä ovat ihmiset arvelleet. Erkki yleensä tuntee lintujen äänet, muttei tätä :)
PoistaVesa arveli myös punatulkkua.
PoistaErkki kallistuu nyttemmin myös punatulkun puolelle 🦉 Naapuri pöllön.
PoistaKiitos eilisistä nauruista 🤣
Kiva :)
VastaaPoistaTietäisi vain, mikä äänen aiheutti.
PoistaVoisko tuo olla linnun ääni ?? Mikä lintu pimeessä ääntelee, mä luulin että ne kaikki nukkuvat :) :)
VastaaPoistaPunatulkuksi ja pöllöksi sitä on arveltu. En nähnyt ääntelijää, mutta olen kuullut sen kahdesti :)
VastaaPoistaOi wow, mistä tulee, kuin pilliin olisi puhallettu. Kivaa viikonloppua Kirsti Kaija. <3
VastaaPoistaTäälle me kaikki esitämme eri arvauksia. Äänen lähde ei ole vielä selvinnyt.
PoistaIhanaa viikonloppua Tiia ❤️
Kiva! Monia arvailuja on näköjään ollut. Hyvää joulun odotusta teille!
VastaaPoistaOikein hyvää joulua!
Poista