![]() |
Kaksi joulukuusta Tallinnan joulutorilla |
Viime viikko oli kiireinen. Kävin kotona vain kääntymässä.
Kuvakaappaus Vamos Lahti nettisivuilta
Muutenkin kiireiseen viikkoon mahtui kaksi tarinateatteri-keikkaa. Toisessa esiinnyimme Vamos Lahti-projektin päätösseminaarissa Lahdessa. Toinen keikka oli Kouvolassa XAMK:n kampuksella, jossa yleisönämme oli palvelumuotoilija-opiskelijat ja heidän opettajansa.
Teimme nuortemme kanssa Silja Europalla jo perinteeksi muodostuneet reissun Tallinnaan ja joulutorille.
Kiitos nuoret mukavasta reissusta, hyvästä ruuasta ja yhdessäolosta. Edes Siljan palvelun taso ei haitannut viihtymistä. Yleensä olemme saaneet Siljan laivoilla hyvää ja asiantuntevaa palvelua. Oliko henkilökunta pikkujoulusesongin uuvuttamaa? Tällä kertaa palvelu ontui pahasti useassa eri pisteessä.
"Kodissa korjaantuu, jos reissussa rähjääntyy"
(suomalainen sananlasku)
Pitääkö sananlasku paikkansa, kun koti on vuosien saatossa rähjääntynyt? Minusta tuntuu, että ei. Väsyneenä oma silmä tarttuu herkemmin epäkohtiin.
Pitääkö sananlasku paikkansa, kun koti on vuosien saatossa rähjääntynyt? Minusta tuntuu, että ei. Väsyneenä oma silmä tarttuu herkemmin epäkohtiin.
Nyt eläkkeellä olessa asumme miehen kanssa alkuperäisen kotimme pihamaalle - alunalkaen vapaa-ajanasunnoksi - rakennetussa mökissä. Huonekalut, astiat ym. ovat olleet aikaisemminkin käytössä. Miksi ostaa uutta, kun käytettyä tavaraa on ollut iso aitta pullollaan. Nyt juolahti mieleen, että loppuelämämme voisimme nukkua kunnon vuoteessa. Samalla voisi hankki uudet petivaatteet. Uutta sänkyä ei viitsi ostaa nuhruiseen makuuhuoneeseen. Ensin pitää tehdä pintaremontti. Siinähän samalla tulee makuuhuoneen joulusiivouskin tehtyä.
Ei kommentteja:
Lähetä kommentti
Kommenttisi tekee minut aina iloiseksi